Skip to content

Účinky na zdraví

Mnohá lékařská zařízení a lázně výrazně rozšířily své léčebné prostředky o mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci (samotná Kleopatra využívala léčebné účinky solných jeskyní). První solná jeskyně na povrchu země byla vybudována v polské Vieličce.

Mimořádně účinné mikroklimatické solnojodové jeskyně jsou realizovány za pomocí speciální technologie, vytvářející unikátní klima tvořené mineralizované jodové soli, solí z Mrtvého moře v přírodní podobě, himalájských solných krystalů.

To vše vytváří v solné jeskyni jedinečné a nenapodobitelné mikroklima, vyznačující se svou vysokou bakteriologickou čistotou, silně mikro a makro elementy nasyceným záporně ionizovaným vzduchem, za teplotoy (21°C – 23° C).

Kromě pro člověka velmi důležité záporné ionizace je vzduch „přesycený“ sloučeninami jódu, brómu, draslíku, hořčíku, vápníku, železa, selenu a dalšími, které jsou nepostradatelnými složkami pro správnou činnost lidského organizmu. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Podle odborníků 45 minutový pobyt odpovídá až třídennímu pobytu u moře. Tyto vlastnosti jeskyně příznivě působí na zdraví, obranyschopnost a správné duševní rozpoložení člověka. Ke zlepšení zdravotního stavu dochází už po několika procedurách.

Minerály a stopové prvky pro zdraví

 • Jód vyrovnává hladinu jodu v organismu, zabezpečuje normální funkci štítné žlázy, která má nezbytný význam při látkovém metabolismu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.
 • Vápník má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.
 • Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, pomáhá vylučovat toxické látky z těla.
 • Sodík napomáhá při látkové výměně např. reguluje příjem cukru a aminokyselin.
 • Hořčík působí proti astmatu, odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání, chrání před srdečními chorobami, zpomaluje stárnutí a regeneruje organizmus.
 • Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.
 • Brom blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.
 • Selen zpomaluje stárnutí kůže, působí proti vzniku zhoubných nádorů a napomáhá překonat virová onemocnění.
 • Zinek působí jako prevence proti akné, podporuje obnovu buněk.

 

Solná jeskyně pomáhá léčit:

 • Horní a dolní cesty dýchací – astma bronchiale, onemocnění plic, záněty dutin, chronické bronchitidy, respirační alergie u dětí i dospělých (terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání)
 • Kožní onemocnění – kožní alergie, lupénka, dermatitidy u dospělých i dětí (mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost)
 • Srdečně-cévní onemocnění – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
 • Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
 • Zažívací problémy – vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva
 • Poruchy imunity u dětí i dospělých
 • Poruchy nervového systému – neuróza, deprese, stres, stavy vyčerpání, přepracovanosti, chronický únavový syndrom
 • Posiluje obranyschopnost organizmu
 • Zvyšuje energii pro pamětové centrum a tím rychlé a kapacitní uložení v organismu – doporučeno pro studenty

 

Minerální látky obsažené v solích Mrtvého moře velmi příznivě ovlivňují činnost a zdravílidského organizmu (zejména pleti a pokožky) a při pravidelných návštěvách solné jeskyně pleť a pokožku vyčistí, zjemní, upraví pevnost, pružnost a vlhkost a zejména zlepší prokrvování. Kromě důkladného vyčištění působí i hojivě a podporuje schopnost pokožky vylučovat toxiny.

Zdravotní omezení pro terapie v solné jeskyni - doporučená konzultace s ošetřujícím lékařem  při:  klaustrofobii, nádorovém onemocnění, tuberkolóze, akutním zánětlivém stavu, hyperfunkci štítné žlázy.                                                

Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

2013 © solná jeskyňka.cz

Veškerý text a obrazový materiál na tomto webu podléhají autorskému právu náležející majiteli stránek.

Kontaktní údaje

Otevírací doba: po dohodě a objednávce
Začátek procedur – po dohodě
Rovinská 116 , Hlásná Třebaň 267 18
tel. solná jeskyně: +420 702392520